1365–1722 рр.

Найдавніші історичні згадки про село 1365–1722 рр.

Фото без опису

У найдавніших згадках наше село знаходимо під назвою «Зимні Води». Пізніше в урядових та судових документах записано: «назва поселення Зимна Вода походить від річки Зимна Вода». За давніми переказами, ця річка, котра бере початок в селі Скнилів, славилась холодною і чистою водою, що ніколи не замерзала взимку і не нагрівалася найгарячішого літа. 
Найдавніша письмова згадка про село Зимна Вода датується 1365 роком і засвідчує, що польський король Казимир надав третю частину зимноводівського млина та третину  прибутків від нього мельникові з Прусії Конрадові. У цей час село існувало як упорядкована одиниця на “руському” праві . А під назвою „Зимна Вода” було об’єднано власне Зимну Воду, Рудно,  та Холодновідку.
1425 роком датуються відомості про першого повноправного господаря (дідича) Зимної Води Яна Голомбека, вихідця з Польщі, котрому  король віддячився маєтками у селі за заслуги перед вітчизною. У 1453 році Ян Голомбек вирішив побудувати у селі костел. Так з’явилась невелика дерев’яна церковна споруда, що простояла біля двох століть. У 1461 році Голомек упроваджує в селі феодальні порядки на західний лад: переводить урядову Зимну Воду на магдебурзьке право, призначає солтиса, наділяє його адміністративною, політичною та судовою владою.
У 1461 році вперше згадано назву „Рудний став”, якою йменувалась та частина села, котра  у 1591 році від’єдналась і стала відомою як Рудно.
За свою історію Зимна Вода мала 11 власників. Аж поки у 1607 році останній власник села Станіслав Стадницький –  каштелян перемишльський подарував село  Львівській колегії єзуїтів, котра закріпила свою владу у Зимній Воді на наступних 167 років. У 1612-1625 роках на гроші ордену було вимуровано новий костел св. Катерини. При костелі єзуїти заснували велике господарство-фільварок, доходи з якого йшли на утримання Львівського ордену єзуїтів. Єзуїти латинізували село, оскільки за період їх володіння в колись українському селі залишилось лише 2 родини українців.
У 1648 році під час наступу війська Б.Хмельницького на території Зимної Води отаборились татари. Вони грабували, забирали у полон та вбивали селян, а коли відходили, спалили село, залишивши лише 2 муровані будинки.
У 1655 році, після об’єднання з Росією, запорожці полковника Капусти разом з російськими драгунами проходили через Зимну Воду під час наступу на шляхту. З ненависті до поляків вони спалили костел, але єзуїти його одразу відбудували.
У 1672 році татарське військо вдруге отаборилось на території нашого села, а в 1695 – втретє і в останнє.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь