Духовні скарби Зимної Води
Духовні скарби Зимної Води
Духовність – це те , що вирізняє людину, це те, що властиве тільки їй, це внутрішній світ кожної людини.
Основою духовності завжди виступає релігія, яка була й залишається універсальним духовним явищем у житті суспільства.
Релігійне вірування об”єднує за допомогою моральних та духовних цінностей різні верстви населення, сприяє консолідації різних громад віруючих.
Споконвіків для українців основою духовності була віра в Бога. Завдяки цій вірі між людьми панувала пошана, доброзичливість, працелюбність та гостинність, духовні цінності знайшли вищий рівень у відношенні між людьми.
Наші предки свято берегли духовні традиції, передаючи їх з покоління в покоління і збагачуючи їх новими моральними здобутками.
Першим духовним осередком на території Зимної Води була церква Воздвиження Чесного Хреста, яка збудована у XIVст. як парохіальна церква для села Зимна Вода. Ця церква належала до ордену о. Василія. Вона збудована у візантійському стилі і розміщена на горбку, який домінував над селом.
Згодом після відокремлення Рудно від Зимної Води, ця церква була передана громаді Рудно.
Проте й сьогодні залишається духовним осередком для жителів Зимної Води, оскільки чимало наших односельців відвідують Святу Літургію саме у цьому храмі.
У 1625 році у Зимній Воді збудовано костел Св.Катерини.
Цей костел був збудований єзуїтами, що тоді проживали на території нашого села, на гроші, записані в тестаменті Якова Семп-Шажинського, власника частини Зимної Води.
Це була кам”яна, однонавна, хрестова у плані споруд під двоскатним дахом та з дзвіницею на зразок мурованої оборонної башти на західному фасаді.
Тепер це діюча церква, пам”ятка архітектури, яка збереглася до сьогодні у своєму первинному вигляді.
У 1989 році у Зимній Воді розпочалося будівництво нової греко-католицької церкви-Св. апостолів Петра і Павла. Ця церква- справжня окраса Зимної Води. Вона відзначається оригінальною сучасною архітектурою, у вигляді розгорненого Святого Письма, вдало поєднаною з рисами традиційної архітектури, а також чудовим внутрішнім облаштуванням.
Проект споруди храму опрацював відомий український архітектор зі Львова Мар”ян Вензилович. Усі творчі й доброчинні можливості села було залучено до процесу зведення церкви- від спільних коштів до особистої участі в будівельних роботах.
Храм прийняв віруючих у 2005 році, якраз на свято св. Петра і Павла.
У 1992-1993 роках було зведено каплицю Всіх Святих землі української, котра об”єднує сьогодні православну громаду села. Храм цей невеликий, але дуже гарний та затишний.
Крім церков в Зимній Воді є багато капличок та фігур, що свідчать про велику духовність минулих та теперішніх поколінь.
У 2000 році, на місці зруйнованої в часи комуністичного режиму каплички, на добровільні пожертви жителів села, на розі вул. Зеленої та Городоцької ( біля автотраси Львів-Городок) побудовано фігуру Покрови Матері Божої. Організаторами будівництва були Марія Шмілик, Євген Буба, Ярослава Качмарик.
Відповідну ауру у Вестибюлі Зимноводівської поліклініки створює фігура Божої Матері, відреставрована жителями нашого села Б.Будзановським і Б.Браницьким. Ця фігура була виготовлена скульптором Веселовським на початку XX ст. і встановлена на одній із вулиць с. Зимна Вода. В період існування комуністичного режиму з боку партійно-державного апарату була вказівка її демонтувати. Однак жителі села зберегли фігуру від знищення.
Біля поліклініки на подвір’ї Федаків також знаходиться фігура Матері Божої, побудована у 30-х роках XX ст. За часів комуністичного режиму партійні функціонери намагалися її демонтувати, тому що вона знаходилась біля місцевого кінотеатру, де часто проводилися партійні зібрання. Однак, пані Федак Марія з вилами в руках захистила фігуру від демонтажу.
Фігури Матері Божої розміщені ще в декількох місцях села: на території церки Св. Івана Богослова, на території Зимноводівської ЗОШ №1, на куті вул. Мируі Я.Мудрого, по вул.Суховільській.
На вулиці Р.Шухевича вабить погляд і серце капличка Св. Юрія побудована коштом Юрія та Андрія Данильчаків і Мирослава Шурина.
При в”їзді до Зимної Води стоїть капличка, побудована мешканцем нашого села Думою Ігорем.
З ініціативи сільської ради у 2008 році була реконструйована символічна могила „Борцям за волю України”, яка нагадує жителям про полеглих героїв-краян.
До сьогодні га території Зимної Води знаходяться також пам”ятні хрести по вул. Суховільській та вул. М.Заньковецької, на території колишнього Кальтвассеру. Ці хрести розміщені тут ще 1848 року, з часу скасування кріпацтва в Австро-Угорщині. В цей період такі хрести були встановлені у всіх селах Галичини.
Завдячуємо усім людям, які зробили свої внески для побудови духовних скарбів нашого села у різні періоди часу.
Завдяки їхній праці та пожертвам, ми сьогодні, а також наступні покоління жителів нашого села, можемо знайти чудові місця для духовного, морального та культурного збагачення. Ми можемо споглядати на чудові архітектурні споруди та постамент, кожен з яких несе у собі частину історії села, і створюватиме цю історію для майбутніх поколінь.
А слово Боже мешканців села вже багато років несуть наші духовні наставники: Степан Глушак та Ігор Чемеринський.