Зимноводівська територіальна громада
Львівська область, Львівський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

Духовні скарби Зимної Води

Духовні скарби Зимної Води

Духовність – це те , що вирізняє людину, це те, що властиве тільки їй, це внутрішній світ кожної людини.

Основою духовності завжди виступає релігія, яка була й залишається універсальним духовним явищем у житті суспільства.

Релігійне вірування об”єднує за допомогою моральних та духовних цінностей різні верстви населення, сприяє консолідації різних громад віруючих.

Споконвіків для українців основою духовності була віра в Бога. Завдяки цій вірі між людьми панувала пошана, доброзичливість, працелюбність та гостинність, духовні цінності знайшли вищий рівень у відношенні між людьми.

Наші предки свято берегли духовні традиції, передаючи їх з покоління в покоління і збагачуючи їх новими моральними здобутками.

Першим духовним осередком на території Зимної Води була церква Воздвиження Чесного Хреста, яка збудована у XIVст. як парохіальна церква для села Зимна Вода. Ця церква належала до ордену о. Василія. Вона збудована у візантійському стилі і розміщена на горбку, який домінував над селом.

Фото без опису

Згодом після відокремлення Рудно від Зимної Води, ця церква була передана громаді Рудно.

Проте й сьогодні залишається духовним осередком для жителів Зимної Води, оскільки чимало наших односельців відвідують Святу Літургію саме у цьому храмі.

У 1625 році у Зимній Воді збудовано костел Св.Катерини.

Фото без опису

Цей костел був збудований єзуїтами, що тоді проживали на території нашого села, на гроші, записані в тестаменті Якова Семп-Шажинського, власника частини Зимної Води.

Це була кам”яна, однонавна, хрестова у плані споруд під двоскатним дахом та з дзвіницею на зразок мурованої оборонної башти на західному фасаді.

Тепер це діюча церква, пам”ятка архітектури, яка збереглася до сьогодні у своєму первинному вигляді.

У 1989 році у Зимній Воді розпочалося будівництво нової греко-католицької церкви-Св. апостолів Петра і Павла. Ця церква- справжня окраса Зимної Води. Вона відзначається оригінальною сучасною архітектурою, у вигляді розгорненого Святого Письма, вдало поєднаною з рисами традиційної архітектури, а також чудовим внутрішнім облаштуванням.

Фото без опису

Проект споруди храму опрацював відомий український архітектор зі Львова Мар”ян Вензилович. Усі творчі й доброчинні можливості села було залучено до процесу зведення церкви- від спільних коштів до особистої участі в будівельних роботах.

Фото без опису

Храм прийняв віруючих у 2005 році, якраз на свято св. Петра і Павла.

У 1992-1993 роках було зведено каплицю Всіх Святих землі української, котра об”єднує сьогодні православну громаду села. Храм цей невеликий, але дуже гарний та затишний.

Фото без опису

Крім церков в Зимній Воді є багато капличок та фігур, що свідчать про велику духовність минулих та теперішніх поколінь.

У 2000 році, на місці зруйнованої в часи комуністичного режиму каплички, на добровільні пожертви жителів села, на розі вул. Зеленої та Городоцької ( біля автотраси Львів-Городок) побудовано фігуру Покрови Матері Божої. Організаторами будівництва були Марія Шмілик, Євген Буба, Ярослава Качмарик.

Відповідну ауру у Вестибюлі Зимноводівської поліклініки створює фігура Божої Матері, відреставрована жителями нашого села Б.Будзановським і Б.Браницьким. Ця фігура була виготовлена скульптором Веселовським на початку XX ст. і встановлена на одній із вулиць с. Зимна Вода. В період існування комуністичного режиму з боку партійно-державного апарату була вказівка її демонтувати. Однак жителі села зберегли фігуру від знищення.

Біля поліклініки на подвір’ї Федаків також знаходиться фігура Матері Божої, побудована у 30-х роках XX ст. За часів комуністичного режиму партійні функціонери намагалися її демонтувати, тому що вона знаходилась біля місцевого кінотеатру, де часто проводилися партійні зібрання. Однак, пані Федак Марія з вилами в руках захистила фігуру від демонтажу.

Фігури Матері Божої розміщені ще в декількох місцях села: на території церки Св. Івана Богослова, на території Зимноводівської ЗОШ №1, на куті вул. Мируі Я.Мудрого, по вул.Суховільській.

На вулиці Р.Шухевича вабить погляд і серце капличка Св. Юрія побудована коштом Юрія та Андрія Данильчаків і Мирослава Шурина.

При в”їзді до Зимної Води стоїть капличка, побудована мешканцем нашого села Думою Ігорем.

З ініціативи сільської ради у 2008 році була реконструйована символічна могила „Борцям за волю України”, яка нагадує жителям про полеглих героїв-краян.

До сьогодні га території Зимної Води знаходяться також пам”ятні хрести по вул. Суховільській та вул. М.Заньковецької, на території колишнього Кальтвассеру. Ці хрести розміщені тут ще 1848 року, з часу скасування кріпацтва в Австро-Угорщині. В цей період такі хрести були встановлені у всіх селах Галичини.

Завдячуємо усім людям, які зробили свої внески для побудови духовних скарбів нашого села у різні періоди часу.

Завдяки їхній праці та пожертвам, ми сьогодні, а також наступні покоління жителів нашого села, можемо знайти чудові місця для духовного, морального та культурного збагачення. Ми можемо споглядати на чудові архітектурні споруди та постамент, кожен з яких несе у собі частину історії села, і створюватиме цю історію для майбутніх поколінь.

А слово Боже мешканців села вже багато років несуть наші духовні наставники: Степан Глушак та Ігор Чемеринський.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь