с. СУХОВОЛЯ
Село Суховоля
Суховоля — село в Україні, у Зимноводівській сільській об'єднаній територіальній громаді Львівського району Львівської області. Близько 30 років Суховоля була адміністративним центром Суховільської сільської ради, Городоцького району, Львівської області.
Вперше село згадується у писемних джерелах під датою 1453 р., за первинною назвою – Воля, як вільна королівська територія. Назва « Суха Воля» фігурує в історичних джерелах з 1614р., як така, що характеризує за думкою дослідників села – поступову феодалізацію і за жителями громади поступово утверджується сьогоднішня назва – Суховоля.
Станом на 2022 рік площа села становить 956га, кількість домогосподарств – 1 643 з населенням 4 631 мешканець.
Місцезнаходження Суховолі є досить вигідним, оскільки її землі розкинулись між двома древніми містами: за 10 км на схід - Львів та за 17 км на захід - Городок. Паралельно з двох сторін населеного пункту проходять відомі міжнародні траси: шосейна дорога та залізнична колія із сполученням Львів – Перемишль. У літній час природні водойми «Суховільське озеро» та озеро «Шутер» притягують велику кількість відпочивальників та туристів. Також у Суховолі знаходиться великий лісовий масив біля озера «Шутер».
З початку 18 століття духовною основою суховільчан стає храм, присвячений святому Іванові Богослову, що належав до Львівської єпархії УГКЦ. У 1912р. стараннями отця Лукіяна Січинського у Суховолі закінчено спорудження нової мурованої церкви, за проєктом відомого архітектора Василя Нагірного, в ренесансових формах. До 100-річного ювілею було проведено реставрацію храму. Реставрація відбувалась протягом 2001-2012 років. ЇЇ проводив Академік Любомир Медвідь.
У період 2014-2018рр. на території Суховолі сформувалось ще дві парафіяльні громади з освяченням храмів: Апостолів Петра і Павла та Преображення Господнього, які відносяться до ПЦУ.
Пам’ятками монументального мистецтва на території Суховолі стали:
- Комплекс «Борцям за волю України»: Могила - посвячена 9 червня 1991р. та стіна Пам’яті посвячена 24 серпня 2016р., відповідно поминаючи 50 –ті та 75 –ті роковини з часу загибелі 16 суховільчан від рук червоного терору;
- Погруддя Т. Шевченка: встановлено у1991р. на кошти просвітян
- Шкільна каплиця: збудована силами випускників та їх батьків 1995р.
- Меморіальна дошка «Слуга Божий Андрей Шептицький, фундатор монастиря у Суховолі» 2001р.
Відомою візитівкою Суховолі став жіночий монастир ЧСВВ св.пророка Іллі, фундатором якого був у 1936р. митрополит Андрей Шептицький. На території колишнього монастиря знаходиться Пам’ятка садово-паркової культури часів 17 ст. У 1957р. приміщення колишнього монастиря отримала освітня установа - школа, яка діє до даного часу.
З жовтня 2004 року функціонує стадіон «Сокіл», головна спортивна споруда села. На території розташовано: футбольне поле, волейбольний, спортивний та дитячий майданчик.
З 2010 року у с.Суховоля почав розвиватися старовинний народний промисел – чорна гаварецька кераміка. Започаткував даний вид гончарства житель с.Суховоля Іван Біда з синами – Назаром та Миколою.
У листопаді 2020 року створено унікальний «Музей січкарні» під відкритим небом. Його заснував Микола Павлишин, житель села Суховоля на подвір’ї власного будинку. У музеї є 79 екземплярів з десяти країн світу.