СІМЕЙНІ ФОРМИ ВЛАШТУВАННЯ ДІТЕЙ, ЯКІ ЗАЛИШИЛИСЬ БЕЗ БАТЬКІВСЬКОГО ПІКЛУВАННЯ
Усиновлення – це прийняття подружжям чи окремою особою, яка не перебуває у шлюбі у свою сім’ю дитини на правах дочки чи сина, яке здійснене на підставі рішення суду.
Опіка та піклування - встановлюється для забезпечення виховання дітей, які внаслідок смерті батьків, хвороби або якщо батьки цих дітей позбавленні батьківських прав щодо них. Опіка встановлюється над дітьми до 14 років, піклування - від 14 до 18 років.
Прийомна сім’я - це коли сім’я або окрема особа, яка не перебуває у шлюбі, що добровільно, за плату, бере на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Такі діти називаються прийомними дітьми, а батьки – прийомними батьками.
Прийомні діти виховуються у прийомній сім’ї до досягнення ними 18-річного віку, а в разі продовження навчання – до його закінчення, але не пізніше досягнення ними 23-х років. Діти, які влаштовані до прийомної сім’ї, зберігають свій статус дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування та можуть бути усиновлені.
Центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, здійснюють соціальний супровід прийомних сімей, який передбачає надання комплексу правових, психологічних, соціально-педагогічних, соціально-економічних, соціально-медичних та інформаційних послуг, які спрямовані на створення належних умов функціонування прийомної сім’ї.
Дитячий будинок сімейного типу - це прийняття за плату в родину, яка створюється за бажанням подружжя або окремої особи, яка не перебуває у шлюбі, на виховання та спільне проживання не менше 5 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Загальна кількість дітей, включаючи рідних, у цій сім’ї не може перевищувати 10 осіб. Вихованці перебувають у дитячому будинку сімейного типу до досягнення ними 18-річного віку, а в разі продовження навчання – до його закінчення, але не пізніше досягнення ними 23-х років. Такі діти називаються дітьми-вихованцями, а батьки – батьками-вихователями.
Патронат над дитиною – це тимчасовий догляд, виховання та реабілітація дитини у сім’ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин. Метою патронату над дитиною є забезпечення захисту прав дитини, яка через складні життєві обставини тимчасово не може проживати разом з батьками/законними представниками, надання їй та її сім’ї послуг, спрямованих на повернення у сім’ю відповідно до найкращих інтересів дитини.
Патронатний вихователь – це особа, яка за участю членів сім’ї надає послуги з догляду, виховання та реабілітації дитини у своїй сім’ї.
Перебувати в сім’ї патронатного вихователя дитина може протягом терміну, який встановлюється органом опіки та піклування і не може перевищувати трьох місяців.
У випадку якщо наявні обставини, які обґрунтовують необхідність та доцільність щодо перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя понад зазначений термін, орган опіки та піклування може його продовжити.
В загальному термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя не може перевищувати шести місяців.
Яку підтримку отримують опікуни/піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі?
Прийомні батьки, батьки-вихователі щомісячно отримують:
- державну соціальну допомогу на дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування, що становить 2,5 прожиткових мінімуми для дітей відповідного віку, 3,5 прожиткового мінімуму – для дітей з інвалідністю;
- розмір грошового забезпечення встановлюється на рівні одного прожиткового мінімуму для працездатної особи на кожну дитину-вихованця та кожну прийомну дитину.
Опікуни/піклувальники щомісячно отримують:
державну грошову допомогу на дітей-сиріт, дітей позбавлених батьківського піклування, що становить 2,5 прожиткових мінімуми для дітей відповідного віку, 3,5 прожиткового мінімуму – для дітей з інвалідністю.
Який термін перебування дітей під опікою/піклуванням, в прийомних сім’ях, дитячих будинках сімейного типу?
- в сім’ї опікунів/піклувальників діти перебувають до 18 – річного віку;
- в прийомній сім’ї, дитячому будинку сімейного типу діти перебувають до досягнення 18-річного віку, а в разі навчання у професійно-технічних, вищих навчальних закладах І-ІУ рівня акредитації – до його закінчення.
Розкажіть про отриману інформацію Вашим друзям, знайомим та за детальнішою інформацією, підтримкою у подальших кроках звертайтесь до служби у справах дітей Зимноводівської сільської ради. Тел.: 068 07 23 717.