ЩОДО ПРОФІЛАКТИКИ ГРИПУ ПТИЦІ 🦆🦠
Львівське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Львівській області повідомляє про таке.
Епізоотична ситуація в Україні щодо грипу птиці напружена ⚠️.
Враховуючи шляхи міграції цільових видів дикої перелітної птиці 🦅, військові дії, які можуть впливати на розширення зони високого ризику виникнення грипу птиці, значну концентрацію поголів’я 🐔, існує високий ризик занесення та розповсюдження грипу птиці в Україні в період осінньої міграції 2024 року 🍂.
Грип птиці — гостра контагіозна вірусна інфекція птахів 🐦, яка характеризується загальним пригніченням, набряками, ураженням респіраторних органів та шлунково-кишкового тракту. До грипу сприйнятлива домашня, синантропна та дика перелітна птиця. Зрідка ці віруси грипу можуть заразити інші біологічні види, зокрема свиней 🐖 і людей 🧍♂️.
Грип птиці — відноситься до транскордонних захворювань, поширення яких неможливо зупинити тільки обмеживши переміщення товарів через кордон 🚧, основними переносниками та джерелом розповсюдження інфекції є перелітні водоплавні птахи 🦢. При виникненні захворювання встановлюються обмеження на експорт птахопродукції з території країни, що разом із заходами з ліквідації хвороби (карантин, зонування, умертвіння птиці, дезінфекція) завдає значних економічних збитків 💸 як державі, так і виробникам.
На території Львівського району розташовані водойми 🌊 (ставки, річки тощо), де можуть зупинятись дикі мігруючі птахи, що може призвести до передачі вірусу синантропній птиці 🦉🕊️ та свійській птиці 🐓 через безпосередній контакт.
Найбільш ефективними заходами, направленими на мінімізацію ризиків поширення грипу птиці в Україні, є дотримання вимог біобезпеки ⚕️, як в комерційних, так і в особистих селянських господарствах. У випадку захворювання — своєчасне реагування та здійснення заходів з локалізації та ліквідації захворювання 🚨.
Для мінімізації ризиків занесення грипу птиці в особисті селянські господарства, власники птиці повинні забезпечувати виконання ветеринарно-санітарних вимог утримання птиці 🧼, зокрема:
- при вході у приміщення (вольєр), де утримується птиця, необхідно обладнати дезкилимки та періодично заправляти їх дезрозчинами 🧴;
- щоденно проводити клінічний огляд птиці 👀🐔;
- переодягатися перед входом та виходом у приміщення (вольєр), де утримується птиця 👕👖;
- мінімізувати контакт з дикою та синантропною птицею 🦜🦅;
- птицю утримувати ізольовано (у закритих приміщеннях, критих вольєрах тощо) 🏠;
- не допускати вільного вигулу птиці на вигонах, водоймах 🚫🌿;
- не допускати контакту домашньої птиці з синантропною та особливо з дикою перелітною птицею 🚫🦆;
- проводити ретельну очистку пташника (2-3 рази на тиждень), побілку стін та сідал 🧽;
- негайно інформувати державні установи ветеринарної медицини про захворювання птиці, її загибель (вимушений забій) або невластиву поведінку 📞🚑.
У випадку підозри на грип птиці в господарстві чи приватному секторі терміново повідомляти ветеринарну службу Львівського району за адресою: м. Жовква, вул. Дорошенка, 13, 📍 (03252) 21-164, 📱 067-744-20-42.